Stránky věnované skupině B

Ari Vatanen

Ari Vatanen-životopis

Ari Vatanen je mistrem světa pro rok 1981 a během své kariéry patřil díky svému jezdeckému stylu k nejoblíbenějším pilotům.
 Vatanen byl prvním továrním jezdcem Peugeotu. Poprvé se za volantem „dvěstěpětky“ objevil na Tour de Corse 1984. Pro nový francouzský vůz to byla první soutěž a díky Vatanenovi si málem připsal své první vítězství! Dalším legendárním kouskem byl Finův výkon na Rally Monte Carlo 1985. Vatanen tehdy vedl soutěž, ale kvůli předčasnému příjezdu do jedné z časových kontrol obdržel penalizaci osm minut. Fin se nicméně nevzdal a po neskutečné stíhací jízdě se vrátil zpět do čela a celou soutěž vyhrál.

V roce 1985 byl Vatanen na nejlepší ceste za titulem, avšak kvůli vážné havárii na trati rally Argentina se musel s rally na několik měsíců rozloučit. Finův Peugeot tehdy skončil v divokých kotrmelcích, horší fakt byl fakt, že se během havárie z podlahy vozu utrhla Vatanenova sedačka a jezdec tak volně létal kokpitem. Na rozdíl od spolujezdce, který utrpěl jen lehká zranění, musel skandinávský pilot absolvovat náročnou léčbu svých mnohočetných zranění.

Vatanen se do soutěžního vozu vrátil až po zákazu vozů skupiny B a lepší comeback si sám jezdec přát nemohl - vítězství na rally Paříž - Dakar za volantem Peugeotu 205 netřeba více komentovat. Legendární je i jeho jízda na Pikes Peak s Peugeotem 405, kterou překonal rekord Waltera Röhrla, vytvořeného s Audi Quattro. Pouštním soutěžím zůstal Vatanen věrný i v 21. století, kdy se na africkém kontinentu několikrát objevil v kokpitu speciálu Nissan. Soutěžácká legenda je dnes reprezentantem Finska v Evropském parlamentu.