Stránky věnované skupině B

Henri Toivonen

Henri Toivonen-žiotopis

Henri Toivonen byl jedním z nejtalentovanějších jezdců světa.
Díky své obrovské schopnosti koncentrace dokázal na každé rychlostní zkoušce na své soupeře najet neskutečné množství času. Toivonenova kariéra ve skupině B začala za volantem Opelu Ascona, kde dělal partnera Walteru Röhrlovi. Toivonenovo první „světové“ vítězství přišlo v roce 1980, když vyhrál britskou RAC Rally. Bylo mu tehdy pouhých 24 let, což je nejnižší a dodnes nepřekonaný věk vítěze závodu MS. Poslední rok u Opelu byl 1984, kdy už začínalo být jasné, že vozy s bleskem ve znaku proti čtyřkolkám nemají moc šancí. V roce 1984 jsme mohli Toivonena vídat ve dvou vozech. V evropských soutěžích sedlal Porsche 911 v barvách Rothmans, na světových soutěžích se objevoval v tovární Lancii 037, se kterou však dosahoval jen dílčích úspěchů.

Rok 1985 znamenal pro Toivonena pokračování angažmá a týmu Lancia po boku Markku Alena. Sportovním náčiním byla opět Lancia 037, která byla kupodivu schopna ještě relativně držet krok s vozy Audi a Peugeot více, než tomu bylo v předchozí sezoně. Inženýři italského týmu se však již plně soustředili na vývoj vlastní čtyřkolky, kterou byla asi největší „bestie“ celé skupiny B – Lancia Delta S4. Při premiéře tohoto vozu na RAC Rally 1985 Toivonen s Alenem totálně rozdrtili konkurenci a tým rázem patřil mezi největší favority pro nadcházející ročník. Sezona 1986 začala tak, jak naznačila britská soutěž - „es čtyřka“ s Toivonenem za volantem trvale ukazovala všem soupeřům záda, bohužel tuto triumfální cestu přerušila havárie, která bezprostředně znamenala zásadní zlom ve vývoji celé rally. Na 18. rychlostní zkoušce rally Korsika Toivonen v plné rychlosti vylétl ze silnice. Vůz se zřítil do rokle, po dopadu chytil a během chvilky totálně lehl popelem. Henri Toivonen a jeho spolujezdec Sergio Cresto bohužel zůstali uvězněni uvnitř a na místě zemřeli. Nedlouho po této tragické události FISA zakázala provoz vozů skupiny B a zmrazila veškeré přípravy nové skupiny S, v rámci které měly startovat vozy ještě brutálnější, než byla už tehdy přemotorovaná „béčka“.

Žádné komentáře
 
KLÍČ PRO VYHLEDÁVAČE skupina b,group b,peugeot 205 t16,videa,fotky,foto,jezdci,historie,citroen bx tc4 evo,audi quattro,mg metro 6r4,lancia delta,lancia 037,renault r5,ford rs 200, Markku Alen,Attilio Bettega,Massimo Biasion,Stig Blomqvist,John Buffum,Juha Kankkunen,Hannu Mikkola,Michèle Mouton,Tony Pond,Walter Röhrl,Timo Salonen,Henri Toivonen,Ari Vatanen,Wallpapers,screensavers,download,crash,historie,diskuze,rally