Stránky věnované skupině B

Historie

Lancia Delta S4

Jelikož italská "zadokolka" Lancia 037 přestala svým konkurentům stačit, vyrobil tým novou zbraň, která vycházela z rodinného hatchbacku Delta
Lancia Delta S4 nikdy nevyhrála světový šampionát, na čemž měl jistý podíl neslavný konec skupiny B, která byla zrušena pro přílišná rizika, která hrozila pilotům závoďáků.

Vzhled S4 je odvozen od sériové Delty, což bylo dáno výhradně marketingovými důvody. Pod beránčím rouchem není vlk, ale spíše namakanej vlkodlak. Základ tohoto třídveřového hatchbacku tvoří trubkový rám s motorem uprostřed a pohonem všech kol. Poněkud jiné kafe, než samonosná karoserie s motorem vpředu, která sloužila sériovému modelu.

Mimochodem, po zrušení grupy B dokázala Lancia s dvěstěpadesátikoňovým modelem HF 4WD, že vítězství patří jen a jen jí. Zpět k S4, kterých bylo do podzimu roku 1985 vyrobeno potřebných 200 kusů, aby mohla proběhnout homologace pro závody. Verze určené pro prodej nebyly zdaleka tak výkonné a lehké jako čistokrevný závoďák, ale i tak jsou to zcela výjimečné vozy. Za sedačkama vrní podélně uložená jedna-osmička přeplňovaná dvojicí dmychadel. Turbem od KKK a kompresorem Abarth Volumex, které pomáhají vyprodukovat plných 250 koníků v 6750 otáčkách a 296 Nm točivého momentu. To se zdá docela dost na 1.8 l motor, ale závodní Lancia-Martini dávala spolehlivě 470 koní v 8 tisících a točivý moment dosahoval nadpozemnských 466 Nm!

Unikátní skloubení turba s kompresorem způsobuje, že motor má odezvu od nízkých otáček, kde tlakuje kompresor a nad 3.5 tisíci se k němu připojí turbo, aby společnými silami tlačili vůz vpřed. U verze pro rallye pak turbo zabralo až v 5-6 tisících. Popravdě sladit dvě dmychadla, aby to za něco stálo je pořádná fuška, ale inženýři z Fiatu, Lancie a Abarthu to zvládli na jedničku. Po nich se do toho už nikdo nikdy nepustil, aspoň pokud vím.

V kabině nechyběl chrommolybdenový ochranný rám. Karoserii tvořily v případě silniční verze panely z epoxydové pryskyřice a sklolaminát, u ostré pak superlehké panely z kompozitů z karbonových vláken, které pomohly shodit hmotnost z 1200 kg na 1000 kg. V této souvislosti upozorňuji na hodnoty výkonu, už chápete, co je to za zvíře? Prostor pro motor je řekněme poněkud nepřehledný, všude nějaké hadice, chladiče, zapalování a vstřikování od Marelli-Webera apod. Je snad pohon všech kol jednodušší? Nikoli. Většina převodového ústrojí je uložena před motorem. Obsahuje pětistupňovou převodovku, Fergusonův viskózní diferák s omezenou svorností a epicyklické soukolí, přidělující 30% výkonu předku a 70% na záď. Zadek pracuje s konenčním vícekotoučovým diferenciálem s omezenou svorností. Rally verze navíc používala místo ocelového soukolí titanové, každý gram dobrý.

Podvozek i brzdy jsou prakticky shodné se závodními a jsou velmi sofistikované. Nápravy jsou dvojité do Y s těhlami. Na zadku jsou dva teleskopické tlumiče na každé straně, v závodní verzi plynové od Bilsteina. Kvůli ďábelským výkonům má S4 i pneumatický posilovač svého hřebenového řízení, které má jen 2.5 otáčky od dorazu k dorazu. Brzdy jsou stejné na obou verzích i na obou nápravách, tvoří je 11,8 palcové kotouče. Ty se musí někam schovat, takže 16palcové hliníkáče o šířce 8 palců jsou již základní výbavou. Na nich se točí speciální Pirellky o rozměru 205/55 VR.

Přestože S4 je čistokrevný závoďák, vozy naprodej byly oblečeny do Alcantry a každodenní provoz nebyl problémem. Tradičně kvalitní jsou budíky, tacháč ocejchovaný do 260 km/h a otáčkoměr do 9000 s červeným pásmem od 7500 otáček. Když do auta sednete, nemůžete přeslechnout ječení obou turbodmychadel, které perou směs pod tlakem pod šestnáctiventilovou hlavu s rozvodem DOHC. Jízdní vlastnosti byly fenomenální, zrychlení z 0-100 km/h se konalo za 6 vteřin, maximálka činila 224 km/h. To vše se čtyřválcem o objemu 1.8 litru! Závodní verze měla zrychlení z 0 na 100 za 2.7s a dvojnásobnou porci koníků.

Technické údaje

Zdroj:tuning.cz

Žádné komentáře
 
KLÍČ PRO VYHLEDÁVAČE skupina b,group b,peugeot 205 t16,videa,fotky,foto,jezdci,historie,citroen bx tc4 evo,audi quattro,mg metro 6r4,lancia delta,lancia 037,renault r5,ford rs 200, Markku Alen,Attilio Bettega,Massimo Biasion,Stig Blomqvist,John Buffum,Juha Kankkunen,Hannu Mikkola,Michèle Mouton,Tony Pond,Walter Röhrl,Timo Salonen,Henri Toivonen,Ari Vatanen,Wallpapers,screensavers,download,crash,historie,diskuze,rally